Ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, κ. Προκόπης Παυλόπουλος αναγορεύτηκε Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων της Σχολής Επιστημών Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και , απαντώντας στις προσφωνήσεις και στον έπαινο των πανεπιστημιακών αρχών, προσδιόρισε την φύση και ταυτόχρονα κωδικοποίησε το περιεχόμενο της Δημοκρατίας και το πλαίσιο υπεράσπισής της.

«Όταν υπερασπιζόμαστε», είπε, «το κοινωνικό Κράτος Δικαίου, δεν υπερασπιζόμαστε ιδεολογίες. Υπερασπιζόμαστε τη Δημοκρατία στη ρίζα της, γιατί η Δημοκρατία είναι εκ φύσεως ανθρωποκεντρική, υπηρετεί τον άνθρωπο».

Στη λαμπρή τελετή, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο Τελετών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας την Τρίτη, 27 Οκτωβρίου 2015, με την παρουσία των Πρυτανικών Αρχών, των Κοσμητόρων των Σχολών και των Προέδρων των Τμημάτων του Πανεπιστημίου, παραβρέθηκε πλήθος επισήμων, προσκεκλημένων και φοιτητών του Ιδρύματος, επικράτησαν δε αισθήματα συγκινησιακής φόρτισης.

Δείτη την πλήρη ανακοίνωση στο uom.gr